دقت کردید بعضی از افراد چقدر خوب صحبت می کنند و به عبارتی خیلی راحت می توا نند مجلس را بدست بگیرند ، تا حالا از خود پرسیده اید چگونه شما هم می توانید کلامی نافذ و اثر گذار داشته باشید ، میدانید تواناییسخنوری یک هنر است و قابل آموختن ، بیایید یاد بگیریم چگونه فن بیان‌مان را تقویت کنیم و واضح‌تر صحبت کنیم. 

۱۱شیوه زیر در زمینه تقویت فن بیان به شما کمک می‌کند

۱. شمرده و واضح صحبت کنید

در هر موضوعی که می خواهید صحبت کنید بایستی کلام شما واضح و روشن باشد ، شنونده باید بتواند تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی میتواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید.

برای اینکه کلامتان قابل فهم تر و واضح تر باشد دقت کنید که سرعت ادای کلمات را پایین نگه دارید و با سرعت کمتری صحبت کنید ، ادای واضح کلمات باعث می شود که فهم شنوده از صحبتها و مطالب شما تقویت شود و شما شخصی مورد اعتماد و آرام به نظر برسید .

۲. اعتماد به نفس به کلام شما جان میدهد 

باور داشته باشد حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید میخواهید با کاراته‌بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث میشود به جای بلوکها دست‌های شما بشکنند.

۳. برای متقاعد کردن دیگران ، به آنچه می گویید اعتقاد کامل داشته باشید 

وقتی که به آنچه که می گویید اعتقاد داشته باشید قدرت تاثیر و باورپذیری  آن برای دیگران نیزعمیق تر خواهد بود ، وقتی با اشتیاق صحبت میکنید، مردم تفاوت را حس میکنند. شاید این نکته‌، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متنتان طنینانداز شود، صدایتان قابلباورتر و متقاعدکنندهتر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان است.

۴. برای افزایش اثرگذاری کلامتان خودخواه و خودپرست نباشید 

برای تقویت این مورد میتوانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند. میتوانید از همجواری با آنها درس‌های زیادی یاد بگیرید که از روشهای دیگر، آموختن این درس‌ها امکانپذیر نیست و مهارتتان را ارتقا دهید. در کلاسها و کارگاههایی شرکت کنید که از افرادی تشکیل شده است که در حرفهشان از شما بهتر هستند. به تجربیاتشان گوش کنید، ممکن است سخت باشد اما قطعا به بهتر شدنتان کمک میکند.

مایک تایسون میگویدباید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن میکند.

۵. با صداو تارهای صوتی خود مهربان باشید 

برای حفاظت از صدایتان این نکات را رعایت کنید:

نفس عمیق بکشید و با استفاده از الگوهای تنفسیِ مناسب، گام اول را در این راه محکم بردارید. کیت دِوُر، مؤسس توتال وُیس، میگوید: «اگر به‌جای تنفسِ عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی تنفس صحیح داشته باشید، صدایتان ضعیفتر و وحشت‌زده به‌نظر می‌رسد، همچنین این کار میتواند باعث کشش غیرضروری تارهای صوتیتان شود. وقتی اضطراب و استرس دارید یا وحشتزده هستید شاید کمی سخت باشد یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس‌های آرام، عمق صدایتان را بهبود میبخشد و به شما کمک میکند مطمئنتر به نظر برسید

 زیاد آب بنوشید. دِوُر میگوید: «سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدایتان کمک بسیاری میکند.» اگر در طول روز قهوه، نوشابه یا نوشیدنیهای الکی بنوشید، ممکن است تارهای صوتیتان رطوبت لازم برای تولید بهترین صدای ممکن را نداشته باشند. همچنین او میگوید: «تارهای صوتی باید انعطافپذیری خوبی باشند، چون با سرعت زیادی می‌لرزند.» تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه میلرزند، این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ بار در ثانیه است. با هر وعدهی غذایی، آب بنوشید. یک بطری کوچک آب را پر کنید و مرتب از آن کمکم بنوشید. شاید این مقدار آب زیاد به نظر برسد اما باید بدانید اغلب مردم کمتر از حد مورد نیازشان آب مینوشند.

از فریاد زدن پرهیز کنید. شوارتز میگوید: «عاشقِ فریاد زدن برای تشویق تیم مورد علاقهتان هستید؟ باید بگویم قطعا این کار برای تارهای صوتیتان خوب نیست.» فریاد زدن میتواند باعث کشیده شدن آنها شود و صحبت کردن را برایتان مشکل کند. در بدترین حالت، فریاد زدن میتواند به گرههای صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شود.

حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به‌نظر خواهد رسید. همچنین خستگی برای صدای‌تان مضر است.

زمزمه نکنید. این کار برای صدایتان مشکل ایجاد می‌کند و باعث کشیدگی تارهای صوتیتان میشود.

۶. نحوه ایستادن و نشستن شما تاثیر مستقیمی بر قدرت گفتار شما دارد .

 صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه میدهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم میتواند مفید باشد. اگر چانهتان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید، میتوانید طنینِ صدایتان را کم کنید و در نتیجه صدایتان شفافتر به گوش برسد.سعی کنید شانه هایتان را بهم نزدیک نکنید و به سمت سر قوز پیدا نکند .

۷صدایتان را کنترل کنید و زیر و بم کنترل نشده را صدایتان ندهید 

استفاده از شیب صحیحِ صدا به شما کمک میکند ارتباطات بهتری برقرار کنید. میتوانید بهترین اوج صدای‌تان را با گفتن «آ-ها» پیدا کنید (همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست میگویید). 

۸. آماده باشید

داشتن آمادگی یک ضرورت است. برای تقویت قدرت بیان تان هر روز صبح را با گرم کردن صدایتان شروع کنید. یکی از تمرین‌هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی میتوانید انجام دهید ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آنهاست  ماهیچه‌های گردنتان را شُل کنید. تمرینهای تنفسیتان را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدایتان صرف نمیکنید، هر روز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدای‌تان اختصاص دهید. این تکنیک برای صدایتان به‌طور شگفتانگیزی خوب و برای سلامتی‌تان مفید است. 

۹. "بدون آمادگی " خواندن را شروع کنید

برای سخنرانیهای طولانی یا پروژههای بزرگ مثل صداگذاری کتابهای صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکن است وقتتان برای چندین‌بار روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شود، بدون اینکه نیازی به این کار باشد. به جای آن می‌توانید تمرین کنید هنگامی که برای بار اول متنی را می‌خوانید، آن را خوب بیان کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان و چشمهای‌تان هماهنگ شوند اما این مهارت به‌خوبی با گام بعدی که از آن صحبت خواهیم کرد در ارتباط است.

۱۰. تمرین کردن لازمه پیشرفت است 

برای تقویت قدرت بیان باید تمرین کنید. با اینکه دیگران بارها و بارها اهمیت تمرین کردن را برای نتیجه دادن کارها توضیح داده‌اند، ما هم در مورد آن صحبت میکنیم. بهترین هنرمندان دوبله میتوانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به‌دست آوردن این مهارت، سال‌ها زمان لازم است. تمرین باعث از بین بردن نواقص میشود و صداپیشهها از این راه به موفقیت می‌رسند.

خیلی‌زود روی غلتک میافتید و خواندن و گفتارتان به‌هم‌ پیوسته و بدون اشتباه میشود. به این ترتیب در وقتتان صرفهجویی، در کارتان پیشرفت و از مهارتتان سود کسب می‌کنید و قدرت نفوذ کلام‌تان را بالا می‌برید.

۱۱. آرامش داشته باشید 

شاید این آخرین نکته باشد اما مهمترین مسئله است. چرا؟ چون اگر تازهکار هستید، هر یک از سخنرانیها یا آزمونها می‌تواند برایتان به آخرین‌شان هم تبدیل شود. پس همه چیز به این چند دقیقه یا حتی چندثانیه بستگی دارد و این موضوع میتواند شما را نگران کند. عمیق نفس بکشید و لبخندی بزنید (که میتوانید صدایش را از طریق بلندگو بشنوید). به تواناییهای خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی میافتد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کردهاید.

**  بدون تردید با بکارگیری شیوه های فوق به تواناییهای خود در ارایه یک سخنرانی جذاب و نافذ پی خواهید برد باور کنید من بعد سخنان شما در جمع خواهان زیادی خواهد داشت .

برای ساختن آینده ای بهتر خود را آماده کنید