برندینگ

انتخاب نام تجاری - طراحی لوگو _ انجام کلیه امورات ثبت برند - تعیین اهداف و استراتژی

 

تنوع محصولات و گسترش خدمات سبب شده که راههای متمایز نمودن کالاها و خدمات و نحوه معرفی آن  توسط شرکت های تولید کننده از اهمیت بسیاری برخوردار باشد ، وجود علامت تجاری یا برند برای یک محصول نه تنها به تمایز آن ، بلکه به نحوه انتخاب شیوه های بازاریابی و تبلیغات آن نیز کمک شایانی می نماید.

علامت تجاری یا برند در واقع نشان مشخصی است که تولیدات ، کالاها و خدمات مخصوص شما با آن شناخته می شوند و باعث تمایز تجارت شما از سایر اشخاص و بخصوص هم صنفی های شما می شود.

سابقه وجود علامتهای تجاری به گذشته دور برمیگردد ، صنعت گران و هنرمندان پس از ساخت کالاهای خود امضاء یا علامتی را بر روی آن اثر ثبت می کردند تا دیگران با دیدن آن علامت ، سازنده آن را شناسایی نمایند .

علامت تجاری در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده تا به شکل امروزی درآمده است  ، امروزه لازم است برای حفاظت از حقوق علامت تجاری (برند) آن را در سامانه های حقوقی کشوری و جهانی به ثبت  رسانید تا از حمایتهایی قانونی برخوردار شود .

 ** علامت تجاری (برند) برای صاحب برند یک حق انحصاری ایجاد می کند.

** شما با ثبت علامت تجاری برای محصولات و خدمات و به تبع آن برای تجارت خودتان یک هویت تجاری خاص خلق می کنید که باعث می شود تلاش رقبای غیر منصف و متقلبان تجاری ناکام مانده و آنان نتوانند محصولات و خدمات نا مرغوب خود را با استفاده غیر قانونی از علامت تجاری شما به فروش رسانده واز آن سواستفاده کنند . همچنین علامت تجاری به شرکت ها  انگیزه می دهد که برای بهبود بخشیدن و ارتقای کیفیت کالاها و خدمات خود تلاش و سرمایه گذاری مضاعفی داشته باشند .

صاحب برند می تواند با واگذاری (فروش) یا اجاره دادن آن ، حق استفاده از برند را به اشخاص دیگر واگذار نماید و از این طریق از منافع مالی آن بهره مند شود .

** مدت اعتبار گواهی ثبت علامت تجاری در کشورهای مختلف متفاوت می باشد ، این مدت در ایران از زمان تسلیم اظهارنامه ۱۰ سال تعیین شده است و پس از مدت مذکور صاحب برند بایستی نسبت به تمدید مدت اعتبار گواهی ثبت اقدام نماید .

برندسازی یک پروسه بسیار پیچیده و طولانی است که از یک ایده تجاری با رویکرد خلاقانه و طراحی لوگو شروع میشود و تا مرحله خرید و تجربه  محصولات و خدمات شما توسط مشتری ها و کسب سهم منطقی از بازار وبدست آوردن  سود مناسب برای صاحب برند و نهایتا" اشتغال زایی برای یک کشور پیش میرود.

 **تجار و صاحبان مشاغل  پیوند بین کسب و کارهای موفق و نام تجاری قوی را تشخیص می دهند و تمایل دارند یک نام تجاری ایجاد کنند که موفقیت های چشمگیری به همراه داشته باشد. آنها درک می کنند که نام تجاری فقط یک لوگو نیست. نام تجاری یک راه حرفه ای برای معرفی کسب و کار شما به خودتان، تیم تان و مخاطبان خارجی شما است و می توان آن را “هویت” کسب و کارتان نامید.

 

 لطفا" در مسیر برندسازی توجه فرمایید که :

۱- نام تجاری شما لازم است بنحوی با نوع کسب و کارتان ارتباط داشته باشد ، این ارتباط می تواند از طریق معنا و مفهوم  نام ، خصوصیات محصولات و خدمات ، محل عرضه و بازارهای هدف و حتی ویژگی های صاحب برند برقرار شود  

۲- بطور معمول.نام تجاری تبدیل به یک هویت می شود بنایراین از همان ابتدا آن را بعنوان یک شخص در نظر بگیرید و ارزشهای شخصیتی آن را مشخص نمایید تا از اعتماد به نفس لازم برخوردار شود 

شخصیت ما از باورها، ارزشها و اهدافی تشکیل شده است که تعریف می کنند  چه کسی هستیم و با چه کسی ارتباط برقرار می کنیم. شخصیت هر فردی چگونگی رفتاراو در موقعیت های مختلف، نوع پوشش و گفتار او را تعیین می کند، شخصیت نام تجاری نیز دقیقا" به همین گونه عمل می کند.

۳نقاط انگیزشی کسب و کارتان را مشخص کنید ، بدانبد که شما قهرمان اصلی کسب و کار خود هستید و بایستی رهبری آن را با تمام قدرت برعهده بگیرید .

۴ برای پایداری تجارت و کسب و کار خود شما همیشه نیازمند وجود مشتری هستید سعی کنید با کیفیت در محصولات و تنوع در خدمات  مشتریانی وفادار برای برند خود داشته باشید، این یک استراتژی تحسین برانگیز است و همیشه مراقب باشید توقعات غیر معقولی را ایجاد نکید که بعدا" نتوانید از عهده آن بربیایید

۵- همواره با مشتریان خود با احترام  و روشن و واضح صحبت کنید

این به تقویت شخصیت کسب و کارشما کمک می کند و مشتریان دقیقا متوجه می شوند چه چیزی از محصول یا خدمات انتظار داشته باشند.

۶- شعار یا پیامهای مناسب برند خود را خلق کنید ، سعی کنید پیام شما تکراری نباشد ، با رویکرد ایجاد هدف و شخصیت اصلی برند پیامهای و روشهای اطلاع رسانی متنوعی داشته باشید. 

مواظب باشید!! پیام و روش تکراری خسته کننده است و موجب عدم توجه مشتری می شود.

۷ - تقلید اعتماد به نفس را از برند شما خواهد گرفت ، سعی کنید از تقلید پرهیز کنید ، برند شما یک شخصیت مستقل خواهد بود با ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد آن ، هویت متمایز خود را حفظ کنید  به یاد داشته باشید که مصرف کنندگان بیشتر به سمت شرکتها و شخصیتهای مستقل جذب می شوند.

۸- همیشه و در هر حالی عزت نفس و ارزش شخصیت برند خود را حفظ کنید ، در مواجهه با مشتریان موقعیت نام تجاری خود را با تخفیفهای بی قید و شرط تضعیف نکنید. سعی کنید بیشتر به جای کاهش قیمت ها، پیشنهادات مختلفی برای مشتریان خود داشته باشید و اینگونه خرید را برایشان جذاب کنید .

بیاد داشته باشید که نام تجاری (برند) در دنیای متنوع و گسترده تجارت ، ابزاری کمک کننده و اثر گذار برنحوه تصمیم گیری مشتری می باشد .

***

در دپارتمان تاجربان ، تمامی جنبه های خلق  برند تجاری موفق بصورت موازی و کارشناسی مورد بررسی و اقدام قرارگرفته و بصورت تخصصی همراه شما خواهیم بود ،

اعتقاد راسخ داریم که خدمات تاجربان برای خلق برند اعم از انتخاب نام و عنوان ، طراحی لوگو و رنگ سازمانی ، انجام تخصصی مراحل ثبت قانونی برند 

و هدفگذاری و تعیین استراتژی های اثرگذار در رشد و شکوفایی برند ، راه گشا و یاری رسان شما عزیزان در شروع تجارتی موفق و سودآور خواهد بود .