تبلیغات

ارایه ایده های خلاقانه تبلیغاتی - ایجاد کمپین های تبلغاتی - تعیین سیاست های تبلیغاتی - بهرمندی از تنوع رسانه های تبلیغاتی

تبلیغات موثر عبارت از روشها و راههای خلاقانه توام با صداقت می باشد که می تواند محصولات و خدمات برند شما را به مشتریان بالقوه درسطح بسیار وسیع معرفی کند و نتیجه آن نیز تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران واقعی محصولات و خدمات برند می باشد .

احتمالا" همگی تجربه های ناخوشایند در مواجهه با تبلیغات غیر واقعی را داشته باشیم ، تبلیغ محصولی ما را به هیجان آورده و ترغیب به خرید آن شده ایم اما وقتی محصول یا خدمات تبلیغ شده را مورد استفاده قرارداده ایم چیزی که تجربه کرده ایم با آنچه در تبلیغات دیده بودیم  کاملا" متفاوت بوده است وسبب شده احساس ناخوشایندی به ما دست بدهد و با خود گفته ایم که سرمان کلاه رفت یا گول تبلیغاتش را خوردیم .

این حق هر برندی است که محصولات و خدمات خود را با استفاده از ایده های خلاقانه به مشتریان معرفی نماید و از مسیر این خلاقیت مشتریانی وفادار برای خود داشته باشد . 

آنچه در کالبد تبلیغات خلاقانه جان میدمد و آنرا زنده نگه میدارد اصل صداقت است ، تبلیغات شما هر مقدار که خلاقانه باشد و منجر به جذب اولیه مشتری شود برای اقناع مشتری و وفادار نمودن آن لازم است با چاشنی صداقت همراه باشد .

دنیای تجارت مملو از رقابتهای سالم و ناسالم است ، هرگز نبایستی برای سبقت از رقبا به فکر گزینه های  فاقد صداقت بود ، اعتماد سازی مشتریان پروسه ای بسیار سخت و دشوار است و هر مقدار هم که تلاش شود  جنس آن برای همیشه از شیشه خواهد بود ترد و شکننده ، تجربه ثابت کرده است سراشیبی شکست  برندها معمولا از جایی شروع می شوند که اصل صداقت با مشتریان در آنها کمرنگ شده  یا وجود نداشته باشد

 توجه داشته باشید ، تبلیغات شما برای معرفی کالاها و خدمات بایستی با درجه کیفیت آن همخوانی داشته باشد ، معرفی کیفیت واقعی مهمترین شاخص در جلب اعتماد مشتری می باشد ، در معرفی محصولات و خدمات برند ، کیفیتهای غیر واقعی را با هیچ توجیهی نباید در تبلیغات منعکس کرد .

درگذشته جمله " گول تبلیغات را نخورید " فقط در قالب پند و نصیحت وجود داشت  و حال آنکه در دنیای دیجیتال و فناآوری امروز، مشتریان به معنای واقعی گول تبلیغات را نخواهند خورد ،دسترسی به اطلاعات روزمره و دنیای اینترنت ، خیلی سریع  دست برند فریبکارا را رو خواهد کرد ، اینکه با تبلیغات غیر واقعی برای خود مشتریانی پیدا کنیم هیچگاه منتهی به موفقیت نخواهد شد .

  حرکت آگاهانه  در مسیر  تبلیغات  نیاز به شناخت شیوه های متنوع تبلیغات دارد و امری دشوار و پرمسئولیت می باشد ، اگر به دشواری و سازو کارهای راه آگاه نباشیم نه تنها منابع سرمایه ای ، بلکه انگیزه رقابت و بازرایابی را در سازمان خود و در نتیجه امید به موفقیت را از دست خواهید داد ، تصمیم شما به همفکری و داشتن مشاوران تبلیغاتی ناشی از تفکر حرفه ای شما بوده و در واقع مشاوره در تبلیغات وسیله ای کارساز است  تا سهم خود را از بازار گرفته و منتهی به افزایش مشتری ، افزایش درآمد ، معرفی صحیح محصولات  و کسب اعتبار و شهرت برای برند خواهد شد .


***  در دپارتمان تاجربان برای موفقیت آمیز بودن تبلیغات و اثر بخشی آن معتقد به دو اصل (( صداقت و خلاقیت )) هستیم .تاجربان مفتخر است شما را در این راه همراهی کند و ایده های خلاقانه تبلیغاتی خود را در مسیر رشد و شکوفایی برند شما بکار بسته و محصولات و خدمات  شما را به جایگاهی که شایسته آن است برساند  ***

 

برای داشتن تجارتی حرفه ای ، تبلیغات مهم است چون :

  • می توانید با هزینه ای کم  انبوهی از مخاطبان که از نظر جغرافیایی پراکنده هستند را پیدا نموده و شعار و پیام برند را بار ها و به روشهای متنوع به اطلاع آنها برسانید . 
  • در نتیجه تبلیغات ، ذهن مصرف کننده آماده می شود تا کالا و خدمات شما را بعنوان محصولی معقول و استاندارد قبول نماید.
  • ذهنیت مثبتی برای مشتری خود در رابطه با اصالت و قدرت و خوشنامی برندتان ایجاد می نمایید. 
  • پس از تجربه محصولات و خدمات شما توسط مشتری ، دیدن تبلیغات برند شما همواره محرک خریدهای بعدی بوده و مشتریان شما را به ارکان وفادار برندتان تبدیل خواهید کرد .

علیرغم اهمیت و کارکرد تبلیغات ، بسیار اهمیت دارد که برنامه تبلغاتی بصورت هدفمند طراحی شود ، تیم تبلیغاتی بایستی 5 تصمیم اساسی بگیرد که به 5M تبلیغاتی شهرت دارند :

 1- رسالت و هدف (mission) :اهداف تبلیغات باید تعریف شده و مشخص باشند ، برای تبلیغات اثرگذار بایستی با توجه به کارکرد تبلیغ ، اهداف را مشخص کنیم اینکه تبلیغات برای معرفی کالا و خدمات باشد یا ترغیب و تشویق مشتری  و یا یادآوری محصولات و خدمات برند ، مستلزم هدفگذاری های متفاوت و برنامه ای متمایز می باشند .

2- پول (money) :از جمله عوامل بسیار موثر در نوع و شیوه تبلیغات ، میزان بودجه تبلیغاتی خواهد بود ، تعیین  سقف هزینه ای که برای تبلیغات در نظر گرفته شده چارچوب رفتاری و محدوده برنامه های تبلیغاتی را مشخص می نماید .

برای تعیین میزان بودجه تبلیغاتی ، مشخص کردن بازار هدف و میزان سهم خواهی برند از بازار ، فعالیتهای تبلیغاتی رقبا و خصوصیات محصولات و خدمات برند نقش تعیین کننده خواهند داشت .

3- پیام (message) : با تبلیغات چه پیامی را برای  مخاطب خود می فرستید . پیام تبلیغاتی باید با اهمیت و دارای معنی مشخص باشد و مزیت های محصول را نسبت به سایر محصولات و آن چه موجب جذابیت برای مصرف کنندگان می شود بیان نماید. در ساخت یک پیام تبلیغاتی عواملی مانند سبک زندگی مورد نظر تبلیغ  ، رویا پردازی ، موزیکال بودن ، دانش بنیان بودن  و  شخصیت پردازی می توانند هریک به تنهایی تصمیم تیم تبلیغاتی را تحت تاثیر خود قرار دهند .

 پیام تبلیغاتی باید از نظر مصرف کنندگان قابل باور باشد و مشتری را به این اقناع برساند که کالا یا خدمات موضوع تبلیغ می تواند مزایای وعده داده شده را با آنها بدهد و نهایتا" پیام بایستی خلاقانه بوده و نسبت به پیام های رقبا اثرگذارتر و متفاوت تر باشد.

4- رسانه (media) :از چه وسیله ارتباطی برای تبلیغات استفاده شود.

هر چقدر دسترسی،تکرار خلاقانه و اثر بخشی یک آگهی تبلیغاتی بالاتر رود ،سطح تاثیر گذاری آگهی تبلیغاتی هم بالاتر خواهد رفت (و البته معمولا به همان میزان هزینه پیام تبلیغاتی نیز بالاتر می رود).

هنگام عرضه محصولات و خدمات جدید، معرفی نام های تجاری جدید یا زمانی که برند به دنبال یک بازار هدف جدید است دسترسی و تکرار خلاقانه تبلیغات بالاترین اهمیت را در اثر گذاری خواهد داشت .

 زمان بسیار زیادی تلویزیون از رتبه اول در بین رسانه های تبلیغاتی  برخوردار بود اما امروزه تنوع بیش از حد کانالهای تلویزیونی و هزینه های گزاف آن باعث شده که فضای مجازی و اینترنت بعنوان رقیبی بسیار قدرتمند ظاهر شده و قدرت تبلیغاتی تلویزیون بعنوان ابر رسانه تبلیغاتی کم شود .

 نکته مهمی که در تعیین نوع رسانه تبلیغاتی وجود دارد  مشخص کردن مخاطبین هدف است. ممکن است یک رسانه مخاطبان بالایی داشته باشد و با هر بار انتشار آگهی تعداد زیادی آن را ببینند اما آن افراد مخاطب هدف شما نبوده در نتیجه تبلیغات شما اثر گذاری ضعیفی داشته باشد .

بهتر است هزینه دسترسی را بر مبنای دسترسی به مخاطب هدف تعیین کرد و نه هر شخصی که آگهی را می بیند.به عنوان مثال یک آگهی در مورد تجهیزات مطب دندانپزشکی در یک مجله پزشکی  که مخاطب آن اقشار مرتبط با علم پزشکی هستند  بسیار با ارزش تر از انتشار همان آگهی در یک روزنامه همگانی یا مجله خانوادگی می باشد !

5- اندازه گیری (measurment) :بازتاب و نتیجه تبلیغات بایستی قابل اندازه گیری و ارزیابی باشد تا بتوان برمبنای نتایج بدست آمده قدمها و برنامه های بعدی را اصلاح یا توسعه داد .

***

تیم تبلیغاتی تاجربان با ارایه ایده های خلاقانه تبلیغاتی - ایجاد کمپین های تبلیغاتی - تعیین سیاست های تبلیغاتی - بهرمندی از تنوع رسانه های تبلیغاتی ، همراه برند شما خواهد بود تا  مسیر موفقیت را طی نموده و برند شما تبدیل به جزیی از سبک زندگی مشتریانتان شود .